Kanal Tedavisi

Diş Kanalı: Dişin sert dokuları olan mine ve dentinin altında yumuşak bir bağ dokusu olan ve dişin canlı kısmını oluşturan Pulpa(dişin siniri) dokusu bulunmaktadır, diş kanalları dişin içinden (Pulpa odası) başlayıp kök ucuna kadar devam eden küçük ve ince tünelciklerdir.


Doğal dişlerin yerini hiçbir yapay diş tutamaz, dolayısyla doğal dişlerimiz tedavi edilerek sonuna kadar korunmalıdır. Kanal tedavisi hasar görmüş dişlerin korunmasında yardımcıdır. Pulpa(dişin siniri) kendini tamir edemeyecek kadar hasar gördüğünde iltihaplanır yada ölür. Böyle bir durumda çiğneme baskı sıcak soğuk hassasiyetine ve ağrıya neden olabilmektedir. Gece ağrıları başlayıp ağrıkesicilere cevap vermemektedir. Buna kırık dişlerdeki ya da derin çürüklerdeki bakteriler neden olur.


Bakteriler dişin sinirinde iltihaba yol açar. Bu durumda diş kendi kendini iyileştirememektedir ve sorun büyüdüğünde enfeksiyon yayılabilmekte çevre dokulara geçerek apse olarak yüzde şişmeye neden olmakta tedavi daha güç duruma gelebilmektedir. Hasar görmüş ve hastalıklı sinir dokusunun çıkarılması gerekir. Çıkarılmazsa iltihap Pulpa dan (dişin sinirinden) çevre dokulara geçer ve çevre dokular enfeksiyona maruz kalır. Sonunda tamamen kaybedilir.

Önceki yıllarda enfekte olmuş dişler çekilirken günümüzde bu dişlerin tedavisi mümkündür. İlk başta tedavi yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturularak ağrı duyulmaması sağlaır çürük var ise temizlenir. Dişin sinirinin olduğu bölgeye ulaşmak için kavita açılır. Dişin hasta sinir dokusu çıkarılır kanal dolgusu yapılabilmesi için kök şekillendirilir kök kanalı içine yerleşen bakterilere karşı dezenfektanlar yerleştirilir geçici dolgu ile kapatılır bir sonraki seansta sorun yoka kanal dolgusu ve üzerine estetik dolgusu yapılır.