Dt. Uğur Özen

Artvin’in Ardanuç ilçesinde doğan Dt. Uğur Özen’in bilime ve teknolojiye olan ilgisi radyonun icadı ile başlamıştır. Ardanuç Atatürk İlkokulun da eğitim hayatına başlamış ortaokul ve liseyi Ardanuç Lisesinde, lise 2 ve 3. sınıfta ise Bursa Yıldırım Beyazıt Lisesine geçerek eğitimini tamamlamıştır. ODTÜ mühendislik fakültesinin ardından Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine gitmiş ve mezun olmuştur.

İngiltere’de Seramik, High Vacum ve Thin film teknoloji eğitimi almıştır. Almanya Frankfurt Jene Zeiss planetaryum cad- cam eğitimi, Japonya Tokyo GOTO planetaryum Cad_cam, Fransa Lyon'da İmplant üzerine eğitim alan Uğur Özen uzay bilimleriyle ilgilenmektedir. Cacabey Planetryum’un kurucusu Dt. Uğur Özen ülkemize yerli planetaryum cihazları kazandırma konusunda Ar- Ge çalışmalarını sürdürmektedir.

1985 de TÜBİTAK tıp ödülü, 2011 ‘de Yılın Girişimcisi ödüllerini almışlardır.

Dental Teknolojiler

Öğretim teknolojileri tarihi konusunda önemli bir isim olan Paul Saetller teknolojiyi şöyle tanımlamaktadır: “Teknoloji (Latince texere fiilinden türetilmiştir; örmek, oluşturmak (construct) anlamına gelir (birçoklarının düşündüğü gibi makine kullanmak değildir). Teknoloji, bilimin uygulamalı bir sanat dalı haline dönüşmesidir.

Uzay projeleri genelde niçin hep destek görür?

Uzayla alakalı projeler, gelişmiş ülkelerce uygulanabilir olamasa da desteklenir. Çünkü bu projelerin çalışma basamaklarında ya da üretilme sırasında bazı yan ürünler ortaya çıkar çıkabilir ki bunlar değişik alanlarda çok yararlı ürünler oluşturabilir.

Mesela bizim diş hekimliğinde kullandığımız ortodontik teller, beta 3 titanyum akıllı telleri aslında Bir uzay asansörü projesi için tasarlanan taşıyıcı sistem halatı olarak tasarlanmış bir NASA ürünüdür, uzay araştırmaları sonunda ürün olarak karşımıza çıkmıştır. Bu Titanyum hafızalı telleri diş hekimliğinde ortodontinin vazgeçilmez ürünüdür.

İkinci bir örnek Kompozit dolgular, ışınlı dolgular nasa ürünü olup uzay mekik ve uçak gövdeleri kaplama malzemesi olarak tasarlanmış bizlerde dolgu materyaline dönüşmüştür. Kullandığımız zirkonyum ve diğer seramikler de nasa ürünüdür. Uzay araçlarında ısıya dayanıklı dış yüzeyde hayati öneme sahiptir bu ısı yalıtım paneli gene Nasa da ya da uzay çalışmalarında ortaya çıkan ürünlerdendir.

Diş hekimliğinde bir CNC tek olan CAD-CAM (bilgisayar destekli tasarım ve üretim) teknolojisinin yayılması ve diş hekimliğinde kullanımı ile zirkonyum yapımı yaygınlaşmıştır.

Bu sistemde metal yerine yapı malzemesi olarak zirkonyum kullanılır. Yapılan çalışmalar diş hekimliğinin temel gereksinimleri olan estetik, sağlamlık, doku uyumluluğu ve doğallık konularında bugüne kadar ulaşılan en yüksek performansın elde edildiğini göstermiştir. Zirkonyum akıllı seramiklerle bütün tedaviler doğal dişinizden ayırt edilemeyecek kadar doğal olurlar. Tamamen manüpulatif becerinin bilgisayar destekli teknoloji ile birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir yöntemdir. Klinikte elde hazırlanmış diş preparasyonları laboratuarda özel yöntemlerde şekillendirilir ve özel bir cihaz yardımıyla lazer tarama sitem ile okunur. Bu bilgiler cihazın şekillendirme bölmesine aktarılıp kuron veya köprü bilgisayar tarafında işlenilir. Bütün bunlar 3 boyutludur.

Lazer cihazlarından kızılötesine, mavi ışıkla setleşen dolgular onlarcasını saymadığımız pek çok diş hekimliği ürünü hepsi birer uzay çalışma yan ürünü teknoloji ürünüdür.

Hemen hemen her ileri teknoloji ürünü ya da uzay teknoloji ürünü biz diş hekimlerinin mutfağında mevcuttur. Teknoloji, için bilimin uygulamalı bir sanat dalı haline dönüşmesi dedik işte o kastettiğim şeyi tam olarak biz diş hekimleri uygular. Hem el becerisi hem de malzeme, bu yüzden diş hekimliği özeldir, diş hekimleri çok iyi yetişmiş bir insan gücüdür diyebiliyorum.