Diş Eti Problemleri

Ağız diş bakımının yetersiz olması diş eti problemlerinin oluşumunu hızlandırır. Toplumda çok yaygındır. Oluşan diş eti iltihabı diş etlerinde kızarıklık, şişlik, kanama olarak kendini gösterir diş eti iltihabı arttığında kemik dokusunda erimeye neden olur. Dişler çürük olmasa bile sallanır ve kaybedilebilir.


Diş eti hastalılar genel sağlığı da olumsuz yönde etkiler periodontal hastalıklar diş eti ve dişleri destekleyen dokuları etkileyen iltihabi hastalıklarıdır. Erişkinlerde diş kayıplarının bir kısmından periodontal hastalıklar soruludur. Bunlar erken dönemde teşhis edildildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler. Diş eti hstaslıklarının önlenmesi veya tedavisi doğal dişlerin korunmaması, daha rahat Çiğnemenin, daha iyi bir sindiririm sağlanması gibi diğer faydaları da beraberinde getirir. Sağlıklı diş etleri gül kurusu pembesi renginde, portakal kabuğu görünümündedir.

Bakteri plağı dediğimiz yumuşak eklentiler den dolayı iltihaplanır. (gingivitis)

Bu dönemde kanamaya başlar plak 1 hafta içinde temizlenebilir. Temizlenmezse sertleşir diş taşına dönüşür. Sonraki aşamada yumuşak dokular şişer lifeler kopar dişten ayrılır kemik erimeye başlar.(Peridondotois)

 Estik bir gülümseme, yanız beyaz muntazam dişler ile değil uyumlu diş etleri ile mümkündür. Diş eti problemi olan insanlarda estetik dişlerden veya etkili bir gülümsemeden söz etmek imkânsızdır. Sorunlu diş etleri kanamalı, düzensiz, şiş, seviyeleri orantısız halleri, estetik görünümü engellemektedir.

Tedavide diş eti çekilmesi kaybedilen dokunun kazanımı hedeflenir.