Sıkça Sorulan Sorular

Site içerisinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Diş fırçalamaya başlama yaşı kaçtır?

Çocuklar 3-4 yaşına geldiklerinde diş fırçalamaya başlamalıdır

Diş fırçamı ne zaman değiştirmeliyim?

Diş fırçası normal olarak günde üç kere kullanılmış ise altı ayda bir değiştirilmelidir.

Takma çıkma protez kullanmak istemeyenler için daha başka alternatifler var mıdır?

Günümüz diş hekimliğinde implant uygulamaları (kemiğe vida) ile takma çıkma protez kullanma mecburiyeti ortadan kalkmıştır.

Dişleri uyuştururken kullanılan iğnenin vücuda herhangi bir zararı var mıdır?

Dişleri uyuşturmak için kullanılan ilaçlar, hastalıklarda kullanılan her ilaç gibi gerekli dozdan fazlası kullanılırsa zararlı olabilir. Geliştirilen son jenerasyon uyuşturucuların etkileri çok daha azaltılmıştır. Bir seferde 7 adet uyuşturucu iğne yapılabilir ve vücudu uyuşturma etkileri yoktur.

Günde üç kez diş fırçalamak gerekir mi?

Uzmanlar tarafından ideal sayı üç olarak belirtilmiştir (sekiz saatte bir), ancak sabah, akşam iki kez fırçalamak da yeterli olabilir. Genelde sayı değil fırçalamanın iyi yapılması daha önemlidir.

Diş iltihaplanmasına antibiyotik kullanmak doğru mudur? 

Antibiyotik kullanımı bir tedavi yöntemidir ve bu tedaviye doktor karar vermelidir, danışılmadan kullanılmamalıdır.

Acısız ve ağrısız tedavi mümkün müdür?

Ağız içindeki tedaviler anestezi sonrasında (uyuşturma ile) tamamen acısız ve ağrısız olarak gerçekleştirilir.

Diş taşı temizliğinin dişlere zararı var mıdır?
 

Doğru ellerde, doğru yöntemlerle yapıldığında herhangi bir zararı yoktur.

Her ağrıyan diş çekilir mi? 

Kesinlikle hayır. Ağrının sebebi çürük ise kanal tedavisi veya dolgu ile diş kurtarılmaya çalışılmalıdır.

Hamilelikte diş hekimine gidilir mi? 

Tavsiye edilen hamilelikten önce dişhekimine gitmektir. Hamileliğin ilk ayı ile son üç ayında uyuşturucu yapmadan diş tedavileri yapılması tavsiye edilir. Hamilelik sırasında gerekirse acil tedaviler uygulanmaktadır. 

Çocuğumun dişi ağrıdığında ne yapmalıyım? 

Derhal diş hekiminizi arayın. Bazı diş hekimleri, çocuğunuz tedaviye getirilene kadar ağzını ılık su ile çalkalamanızı ve yüzüne, içinde buz bulunan bez bastırmanızı tavsiye etmektedirler. Diş hekimleri sıcak uygulama yapılmamasını tavsiye etmektedir ve hiçbir zaman diş ya da diş eti üzerine aspirin koymamanız gerektiğini söylemektedir. Aspirin asidiktir ve diş ya da diş eti üzerine konduğunda yanığa neden olabilir. Eğer aspirin kullanacaksanız, bunun yutulduğundan emin olun.

Son olarak da şunu da bilmek gerekir ki diş ağrısından şikayet eden çocuklarda çoğu kez dişler arasına yemek parçası sıkışmıştır. İlgili diş arasını yumuşak bir şekilde diş ipi ile temizlerseniz derhal bir rahatlama elde edebilirsiniz.

Çocuklar kaç yaşında itibaren diş hekimine götürülmelidir? 

3-4 yaşından itibaren diş hekimi kontrolü gerekmektedir.

Kızım sürekli olarak parmağını emiyor. Bu bir problem olacak mı?

Bu, kızınızın yaşına bağlıdır. Eğer dört yaşının altındaysa ve dişleri hâlâ düz ve çoğalmamışsa, parmak emmesi bir diş problemine neden olmayabilir. Ancak kalıcı dişleri çıkmadan önce parmak emmeyi bırakması önemlidir. Alışkanlığını bu noktadan sonra da sürdürürse, yeni dişleri ve çene kemiği konturları etkilenebilir. Kemik konturlarını düzeltmek zordur.

Neden benim çocuğum sınıfında dişini kaybetmeyen tek çocuk? 

Aslında bu konuda endişelenmeye gerek olmamakla birlikte (bebek dişlerinin düşmesi ile ilgili “normal” sürenin çocuktan çocuğa değiştiğini bilerek) diş hekiminize çocuğunuzun bebek dişlerinin kalıcı dişlerin gelişmesini engelleyip engellemediğini ve tüm kalıcı dişlerin normal olarak gelişip gelişmediğini sormanız faydalı olacaktır.

Çocuğumun dişleri arasındaki boşluk kendiliğinden kapanacak mı? 

Eğer çocuğunuz 10 yaşının altındaysa, kalıcı dişlerin normal büyümesi üst dişleri tekrar yan yana getirecektir. Diş hekiminiz, dişlerin röntgenini çekerek boşluğun kendi kendine kapanıp kapanmayacağını belirler. 

Kırık dişin tedavisi var mıdır, yoksa çekilir mi? 

Her kırık diş çekilmez, değişik tedavi yöntemleri ile (dolgu veya kaplama) diş kurtarılabilir.

Hassasiyet olan dişlere ne yapılır? 

Hassasiyetin sebebi çürük ise dolgu yapılır, diştaşları ise diştaşı temizliği gerekmektedir.

Estetik dişlerim olsun istiyorum ama dişlerim küçültülmesini istemiyorum, başka bir uygulama şekli var mı? 

Estetik çok geniş kapsamlı bir kavramdır, lamineyt kaplamalar beklentilerimize en uygun olarak dişlerin küçültülmesine gerek kalmadan yapılabilir.

Protezin akşamları ağızdan çıkarılması gerekir mi?

Uzmanlar tarafından dokuların dinlenmesi için protezlerin tüm gün ağızda durmaması tavsiye edilmektedir, isteğe bağlı olarak protezin çıkarılması gündüz veya gece olabilir.

Dişler neden sarı veya koyu renkte olur? 

Dişlerin içindeki protein tabakasının yoğunluğuna bağlı olarak dişlerin rengi kişiler arasında farklılık gösterir. Sonradan olan renk değişikliklerinde ise en sık rastlanan durum, yaş ilerledikçe dişlerin renginin koyulaşmasıdır. Dişleri boyayan maddelerin (kahve, çay, kola, sigara vb.) tüketimi, dişe gelen darbeler, eski protezler, kaplamalar ve dolgular da renk değişimine sebep olabilir. Dişlerin gelişimi süresince antibiyotik kullanmak (tetracycline gibi) veya aşırı flor tüketimi de dişlerde koyu renklenmelere yol açar. 

Her yirmi yaş dişinin çekimi yapılmalı mıdır?

Her yirmi yaş dişi çekilmez, diş tam olarak çıkmışsa ve çürük yoksa çekilmesine gerek yoktur.

Kanal tedavisi nedir, neden yapılır?

Eğer çürük sinirlere kadar geldiyse sadece dolgu yapmak yeterli olmaz, bununla birlikte dişin kökünde bulunan sinirlerin çıkarılıp bu kanalların da doldurulması gerekmektedir.

Yaşlanınca tüm dişleri çektirip protez yaptırmak doğru değil midir?

Protez kullanmak çok kolay bir olay değildir, ağızda hareketsiz durması zordur, bu sebeple ağızda kalan her diş protezi tutarak protezin oynamasını engelleyeceğinden tüm dişleri çektirmek kesinlikle tavsiye edilmez.