Protez Nedir?

Eksik olan dişlerin ya da dokuların görevini yerine getiren suni (yapay) araçlara (apereylere) protez denir. Diş protezleri Sabit ve hareketli protezler olmak üzere iki çeşittir.

a) Sabit Protezler :

Hasar görmüş, kırılmış, renk ya da şekil bozukluğu olan, anatomik yapısı bozuk, aşırı çürük nedeniyle dolgu ile restore edilemeyen dişin normal anatomik şeklini kazandıran araçlardır.


Metal destekli porselen kron-köprü: İki katmandan oluşur, birinci tabakası çeşitli metal alaşımlardan, ikinci tabakası porselenden oluşan kaplamalardır. Estetik ve ekonomiktir.

Full Metal kron-köprü: Tamamı metal alaşımlardan yapılan kaplamalardır. Görünüşü metal renginde olduğu için estetik görünmezler. Ekonomik oldukları için genellikle arka dişler için tercih edilirler.

Metal desteksiz tam seramik kaplamalar:
Sadece porselenden (seramik) yapılır. Metal desteksiz tam seramik kaplamalar ışık geçirme özelliklerinden dolayı derinlik ve canlılıkları daha fazladır. Bu nedenle doğal dişe daha yakın, estetik görünüm verirler. Metal desteksiz kaplamlarda metal olmadığından diş eti hizasında koyu renk çizgi oluşmaz. Metal içermediği için metal alerjisi olan kişilerde dahi rahatça kullanılabilir.

Zirkonyum alt yapılı porselen kuron-köprü: Alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır. Son teknoloji ürünü bu alt yapı estetik ve dayanıklılığı bir arada sunan özel bir malzemedir.

b) Hareketli Protezler

Total protez: Ağızdaki tüm dişlerin kaybedilmesi durumunda uygulanır. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar ve bunlardan destek alınarak hazırlanan protezler artık hastalara kendi dişleriyle çiğniyormuş hissi vermekte ve bu sebeple sıklıkla tercih edilmektedir.

Bölümlü protez :
Kısmi diş eksikliğinde özel akrilik ve metallerin kombinasyonu ile yapılan kanca adı verilen metal parçaları ile dişe tutunmayı sağlayan protezlerdir.

Hassas tutuculu protez: Kısmi diş eksikliğinde kullanılan bir protez türüdür. Protezin tutuculuğu bölümlü protezdeki gibi kancalarla değil, hassas bağlantı denilen dişi ve erkek parçalarla sağlanır. Bu protezler estetik, tutuculuk ve sağlık açısından klasik parsiyel protezlerden çok daha üstündür.